Buradasınız : Ana Sayfa > Oyun // Sid Meier’s Civilization 5 Rehberi

Sid Meier’s Civilization 5 RehberiCivilization serisinin mudavinlerinin merakla bekledikleri oyun olan Sid Meier’s Civilization 5 nihayet raflardaki yerini aldı. Oyunu ilk oynadığımda, serinin bir önceki oyunu ile arasında ciddi oynanış farkları olduğunu gördüm. Bu rehberde özellikle bu farklara değinerek sizlere Civizilation 5 oynamayı öğreteceğim.

Civilization 5 nasıl oynanır?

Şehir Yönetimi

Sid Meier’s Civilization serisinde herhangi birini oynarken en çok dikkat etmeniz gereken konunun, şehirlerin yönetimi olduğunu bilmelisiniz. Şehir yönetimi ile, bir şehirde hangi binaların üretileceğinden, kaç işçinin üretimde, kaçının ise bilim araştırmada kullanıcılacağına kadar bir çok detayı kontrol etmeniz gerekiyor.

Her şehirde turn ilerleme ile gelişen üç ana özellik vardır; üretim, nufus ve kültür. Üretim ve nufus her turn ile bir bir artarken kültür, şehirinizde bulunan kültürel binaların adetine ve özelliklerine göre belirlenen bir hızla artar.  Şehirde üretmek istediğiniz yapı ya da birimi seçtikten sonra şehirinizin bilgi çubuğunda bir rakam göreceksiniz, bu rakam üretimin biteceği turn sayısını göstermektedir. Her turn ile bu sayı bir azalır ve bir olduğunda bir sonraki turn üretiminiz tamamlanır. Yine şehrinizin bilgi çubuğunda şehrinizin nufusunun bir artması için geçmesi gereken turn sayısı gösterilmektedir. Bu süre bir olduğunda, bir sonraki turn şehrinizin nufusu bir artar. Üretimin hızlı tamamlanması ve nufusun daha hızlı artması, şehrinizin çevresindeki kaynakları kullanmanız ve bu özelliklere artı değerler katan Granary, Water Mill gibi binaların şehrinizde olması ile doğrudan orantılıdır.

Civilization 5 Şehir Yönetimi

Civilization 5 Şehir Yönetimi

Bir şehrinizin üzerinde çift tıkladığınızda şehir yönetimi ekranına açılır. Bu ekranda şehriniz ile ilgili tüm bilgileri görebilirsiniz. Sol üst köşedeki panelde şehrinizin şu andaki nufusu ve bir sonraki nüfus artışı için kalan turn sayısını görebilirsiniz. Yine bu bölümde şehrinizdeki; Food (Gıda), Production (Üretim), Gold (Altın), Science (Bilim) ve Culture (Kültür) alanlarındaki miktarları görebilirsiniz. Bu bölümdeki alanlardaki rakamlar, şehirdeki nüfusu şehrin etrafındaki kaynaklara paylaştırmanız ile değişmektedir. Bu alanlardaki rakamlar şehrinizin durumu ve planması için önemli veriler verir. Mesela food alanındaki rakam ne kadar yüksek ise o kadar kısa şehirdeki nufusunuz artar. Food alanındaki rakam eksi değere düşer ise nufusunuz belli bir turnden sonra azalmaya başlayacaktır.

Üst bölümdeki şehir yönetimi resmindeki detayları açıklamaya devam edelim. Şehrin etrafında altıgen şekilde araziler görünüyor, şehrinizdeki nüfusu bu arazilere paylaştırmanız gerekiyor. Nüfusu arazilere paylaştırırken arazideki üretilen değerleri dikatte almalısınız. Mesela şehrin sol altındaki arazinin üzerinde, üç food ve iki altın simgesi görülüyor. Bunun anlamı; eğer bu araziye şehrinizden bir kişi koyarsanız şehrinize üç birim food ve iki birim altın sağlanacaktır. Bu bilgiye göre şehrinizin ihtiyacına göre en optimum nüfus dağılımını yapın. Eğer şehrinizde hızlı üretim olmasını istiyorsanız, üretim simgesi sayısı çok olan araziye bir işçi koymalısınız.

City-state

Civilization 5 ile seriye yeni katılan nesnelerden biri de city-state yani; şehir devlet.  City-state ‘ler haritanızın boyutna göre değişebilir sayıda oyuna yerleştirilen şehir devletleridir. City-state’ler ile diplomasi yoluyola dostluk kurmak mümkün değil. Bir city-state ile dost olmak için ihtiyacı olduğunda yardımına koşmanız gerekiyor. Mesela turn sonunda Genova, etrafındaki barbarları temizlemenizi isteyen bir mesaj gönderiyor. Eğer bu mesajı dikkate alır ve Genova şehri etarafındaki barbar kabilesini yok ederseniz belli bir süre bu city-state ile friend olabiliyorsunuz. Friend olduğunuz city-state size bir hediye ile karşılık veriyor. Hediyenin ne olacağı city-state ‘in türüne göre değişiyor.

Devam edecek…

Etiketler: ,3 Yorum yapılmış " Sid Meier’s Civilization 5 Rehberi "

  1. Caner diyor ki:

    Güzel bir yazı olmuş, devamı beklıyoruz.

  2. evet hocam teşekkür ederiz yazı çok güzel umarım devamı gelir

  3. Engin Bayram diyor ki:

    iyi olmuş olmasın ama devam edecek demişsin bence devam etsin ben bu oyunun 4 ünü oynuyordum biraz daha bilgi edinmem gerek 5 ile ilgili

Yorum Yapın

 
Copyright © 2009 karaminco. Tüm hakları saklıdır.
Dizayn eden karaminco.